Na stiahnutie

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil a keď podnik pre ekonomickú krízu zatvorili, ocitol sa v bezvýchodiskovej situácii a bez peňazí na cestu domov. IOM mu uhradila náklady na návrat domov a poskytla ďalšiu podporu. Vďaka nej mohol začať hospodáriť a dnes si na živobytie aj so ženou zarábajú najmä chovom hydiny a pestovaním ovocia, ktoré predávajú na trhu.

 

Pán Xuan Quynh strávil na Slovensku viac ako štyri roky. V krajine nemal legálny pobyt. IOM mu pomohla pri návrate domov do Vietnamu a poskytla mu tiež podporu, ktorú využil na rozšírenie obchodu s telefónmi. Príjem z obchodu postačuje na živobytie celej rodiny. Vďaka tejto pomoci môže Xuan Quynh žiť aj pracovať v kruhu svojich najbližších.

 

Pani My opustila svoj rodný Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. Žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil. Sesternica ju zavolala pracovať na Slovensko a sľúbila je vyšší plat. Pani My prekročila slovenskú hranicu nelegálne. Bez dokumentov a podpory rodiny zažila ťažký život. S pomocou IOM sa jej bezpečne podarilo vrátiť do rodnej krajiny. Po návrate jej IOM pomohla s dočasným ubytovaním, aby mala prvé mesiace vo Vietname kde bývať.

 

Pán Vitalie odišiel za prácou na Slovensko. Žil tu dva mesiace ilegálne, nemohol si nájsť prácu a rozhodol sa pre návrat domov, s ktorým mu pomohla IOM. Po návrate mu IOM poskytla podporu, s ktorou mohol rozšíriť rodinnú farmu na pestovanie sadeníc ovocných stromov. Sadenice čerešní, hrušiek a jabloní predáva na trhu v Kišiňove. Pomoc od IOM umožnila Vitalieovi a jeho rodine získať dôležitý zdroj príjmov a žiť dôstojný život.

 

Pani Alexandra pochádza z Moldavska. Na Slovensku žila a pracovala nelegálne 13 rokov, keď ju zaistila polícia a čakala ju deportácia späť do Moldavska. IOM jej pomohla vrátiť sa domov a poskytla jej pomoc aj po návrate domov. IOM jej zabezpečila stavebný materiál, takže pani Alexandra si mohla opraviť zničený a neobývateľný rodičovský dom, aby mala kde žiť.

 

Brožúra s informáciami o asistovaných dobrovoľných návratoch IOM (slovenský, anglický, vietnamský, čínsky, ruský a arabský jazyk).

 

Informačný plagát programu asistovaných dobrovoľných návratov IOM.

 

Brožúra s informáciami o reintegračnej pomoci, ktorú IOM poskytuje migrantom po návrate do svojej krajiny (slovenský, anglický, vietnamský, čínsky, ruský a arabský jazyk).

 

Prehľad realizovaných asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2015

 

Prehľad realizovaných asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2014

 

Prehľad realizovaných asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2013

 

Prehľad realizovaných asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2012

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2011

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2010

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2009

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2008

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2007

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2006

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2005

 

Prehľad realizovaných Asistovaných dobrovoľných návratov podľa krajiny pôvodu za rok 2004

 
 
 
Powered by Phoca Download