Príbehy klientov IOM

Emre z Gruzínska: Dobrý nápad mi dal prácu, nemusím ju už hľadať v zahraničí

Príbeh Emreho z Gruzínska sa začína v roku 2015, keď získal štipendium na univerzite v Bratislave. Ako prvé sa po príchode na Slovensko začal učiť slovenský jazyk a pripravovať sa na štúdium.

Čítať ďalej...

Samer z Iraku: Pomoc IOM zohrala v mojom živote veľkú úlohu

Samer Hasani sa doma v Iraku ocitol v zložitej osobnej situácii. Rozhodol sa odísť do Európy, na túto cestu si dlho šetril peniaze. Podarilo sa mu vycestovať, no bez povolenia na pobyt ho zadržali a zaistili na Slovensku. Tu sa mladý a cieľavedomý človek rozhodoval, čo ďalej. Zvažoval viaceré možnosti, nakoniec sa obrátil na IOM a požiadal o pomoc pri návrate domov. IOM zabezpečila Samerovi náhradný cestovný doklad a letenky na cestu domov.

Čítať ďalej...

Amin zo Somálska: Raz chcem pomáhať tým, čo nemali toľko šťastia ako ja

„Cítime sa tu dobre, máme kde spať, máme čo jesť a sme tu v bezpečí – čo viac si môžeme priať?“ Tak hodnotí svoj dočasný pobyt na Slovensku mladý Amin zo Somálska. Patrí medzi utečencov, ktorým Slovenská republika poskytla na svojom území dočasné útočisko. Spolu s matkou a súrodencami ho Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zaradil do programu humanitárny transfer utečencov cez územie SR a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ich prepravila na Slovensko. Ubytovaní sú v Núdzovom tranzitnom centre (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom.

Čítať ďalej...

Sofia Inna z Ukrajiny: Chcem využiť šancu a začať nový život

Sofia opustila svoj domov na Ukrajine, keď mala 20 rokov. Za jej odchodom boli rodinné dôvody, túžba osamostatniť sa a aj si zarobiť v zahraničí. Mimo domova strávila 10 rokov v rôznych krajinách, z toho väčšinu času prežila práve na Slovensku, kde sa jej príležitostne podarilo pracovať ako pomocná sila.

Čítať ďalej...

Pri vyslobodení Mariky z rúk obchodníkov s ľuďmi pomáhali odborníci, ktorých vyškolila IOM

Marika žila so svojou rodinou vo veľmi chudobných pomeroch. S malým dieťaťom a nedokončeným vzdelaním si nedokázala nájsť prácu, ktorá by jej pomohla uniknúť zo zlej sociálnej situácie. Keď prišiel sused Jozef s ponukou práce v Anglicku, začala uvažovať nad odchodom zo Slovenska. Podmienkou bolo, aby išla sama, bez dieťaťa. Vtedy na chvíľu zaváhala. Vidina lepšieho života a dostatku peňazí pre celú rodinu však napokon zvíťazili.

Čítať ďalej...

Ricky Lagarde z Filipín: Po návrate s pomocou IOM môžem zabezpečiť svoju rodinu

Pán Lagarde odcestoval z Filipín na Slovensko, aby zarobil peniaze na živobytie svojej rodiny. Počas vyše šiestich rokov vystriedal viacero zamestnaní – pracoval ako čašník, vodič alebo skladník. Po komplikáciách so zamestnávateľom sa dostal do situácie, keď ostal bez mzdy a bez povolenia na pobyt na Slovensku. Vtedy sa rozhodol pre návrat domov a obrátil sa o pomoc na IOM.

Čítať ďalej...

Sheremet z Kosova: S pomocou IOM sa nám podarilo vytvoriť vlastný domov

Príbeh 31-ročného Sheremeta Beqiriho sa začína v Kosove, kde býval aj s celou rodinou u svojho bratanca. Nemohli však u neho ostať dlhodobo. Nevyriešená bytová otázka bola jedným z dôvodov, pre ktorý sa rozhodli odísť. Počas snahy dostať sa do západnej Európy bol pán Beqiri spolu s rodinou zadržaný na území Slovenska.

Čítať ďalej...

Rahima a Laimah z Afganistanu: Dostali sme šancu na nový život a chceme ju využiť

Rahima mala len 18 rokov, keď spolu s 15-ročnou sestrou Laimahou ostali sirotami vo vojnou zmietanom Afganistane. Situácia v krajine bola zlá a preto sa rozhodli utiecť do Iránu, kde žil ich strýko s rodinou. Bez peňazí a dokladov a po niekoľkých dňoch strastiplnej cesty ich prevádzači dopravili do Iránu a strýko sa zaviazal splatiť dlh, ktorý im vznikol za cestu. Aj keď sa im podarilo opustiť Afganistan, ich život v Iráne nebol ľahký. Cítili sa zaviazané strýkovi, ktorý sa o nich staral, ako len vedel.

Čítať ďalej...

Pozor! Obchodníkom s ľuďmi môže byť aj váš známy alebo príbuzný

Súrodenci Adam a Majka odcestovali s Robom do Anglicka. Robo bol rodinný známy. Navrhol ich mame, že oboch ubytuje u seba a pomôže im nájsť prácu cez pracovné agentúry. Mama mu dôverovala a deti mu zverila.

Čítať ďalej...

Nadif zo Somálska: Som odhodlaný začať odznova a pomáhať druhým ľuďom

„Chcel by som pracovať v zdravotníctve a pomáhať ľuďom,“ s nádejou v hlase predstavuje svoje plány 27-ročný Nadif. Trápi ho, že doposiaľ sa musel spoliehať na pomoc od iných. Svoj domov v Somálsku musel opustiť, keď mal len 10 rokov. Ako však priznáva, na rozdiel od iných mal to šťastie, že do utečeneckého tábora v Eritrei prišiel s celou svojou rodinou. Život v tábore bol veľmi skromný a jednotvárny, no v podmienkach eritrejskej púšte zároveň veľmi ťažký.

Čítať ďalej...

Afganská rodina: Chceme mať konečne miesto, ktoré nazveme domovom

Fereshteh sa narodila v roku 1971 v Afganistane, no vojna ju vyhnala z domova a utiekla do Iránu. Tu prežila viac než polovicu svojho života. Do Iránu ju sprevádzal len jej budúci manžel, neskôr za nimi pricestovali aj ich blízke rodiny. Prvých pár mesiacov v Iráne prežili v utečeneckom tábore, neskôr si prenajali malý byt. Život v Iráne bol však náročný, Fereshteh ani jej manželovi sa nepodarilo získať legálne doklady na pobyt či prácu.

Čítať ďalej...

My z Vietnamu: Som šťastná, že som sa mohla vrátiť k svojim deťom

Pani My opustila svoj rodný Vietnam a vycestovala do Ruska pomôcť svojej sestre. So synom žila nejaký čas v Moskve, kde pracovala vo fabrike na textil. „Na vlastné podnikanie som nemala dostatok peňazí a skúseností,“ hovorí.

Čítať ďalej...

Xuan Quynh z Vietnamu: Išiel som za prácou, aby som pomohol rodine

Pán Xuan Quynh strávil na Slovensku viac ako štyri roky. Pôvodne chcel ísť za prácou do Veľkej Británie, aby zarobil peniaze pre svoju rodinu. „Dostal som sa len do Bratislavy, nemohol som si dovoliť zaplatiť za celú cestu,“ hovorí. Nemal v krajine legálny pobyt. „Žiť v cudzej krajine bez mojej rodiny, mojej ženy a detí bolo pre mňa náročné. Keďže ma rodina potrebovala, rozhodol som sa vrátiť domov.“

Čítať ďalej...

Minh z Vietnamu: Bez podpory IOM by som sa nemohol vrátiť domov

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil a keď podnik pre ekonomickú krízu zatvorili, ocitol sa v bezvýchodiskovej situácii a bez peňazí na cestu domov. „Keď mi vypršala platnosť povolenia na pobyt na Slovensku, privyrábal som si prácou na stavbe či v reštaurácii, no necítil som sa dobre,“ hovorí. Nemohol pracovať, cestovať ani nakupovať bez strachu zo zatknutia.

Čítať ďalej...

Láka vás práca v Británii za 20 libier týždenne?

Marek z východného Slovenska sa ocitol vo finančných problémoch. Aby ich vyriešil, hľadal si prácu, no bez úspechu. V lete 2013 ho oslovil Laco – jeho známy, ktorý už dlho žil v Anglicku a na Slovensko prišiel na dovolenku. Ponúkol Marekovi možnosť zarobiť si v meste Bradford ako robotník na stavbe. Bývať vraj môže u neho, potrebuje sa len dopraviť na miesto, nič iné vybavovať nemusí. Marekovi sa ponuka zapáčila a tak vycestoval.

Čítať ďalej...