fbpx

Fereshteh sa narodila v roku 1971 v Afganistane, no vojna ju vyhnala z domova a utiekla do Iránu. Tu prežila viac než polovicu svojho života. Do Iránu ju sprevádzal len jej budúci manžel, neskôr za nimi pricestovali aj ich blízke rodiny. Prvých pár mesiacov v Iráne prežili v utečeneckom tábore, neskôr si prenajali malý byt. Život v Iráne bol však náročný, Fereshteh ani jej manželovi sa nepodarilo získať legálne doklady na pobyt či prácu.

Ich živobytie zabezpečoval manžel len príležitostnými nelegálnymi prácami. Po manželovej smrti sa osem rokov musela Fereshteh sama starať o celú rodinu a pracovať, aby ju uživila. Napriek tomu, že Fereshteh v Iráne bojovala s mnohými problémami, našla v ňom cenné bezpečie. Tu sa narodili a vyrástli aj ich tri deti, dve z nich sú dnes už dospelé. Spolu so svojimi deťmi bola Fereshteh dlhých sedem rokov zaradená v programe presídľovania Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Fereshteh sa však dočkala a aj s deťmi boli zaradení do humanitárneho transferu a prepravení na Slovensko. Tu zotrvali po dobu šiestich mesiacov, po ktorých boli trvalo presídlení do Spojených štátov amerických.

Dočasným útočiskom na Slovensku sa pre nich stalo Núdzové tranzitné centrum (Emergency Transit Centre – ETC) v Humennom. Dovtedy neznáma krajina uprostred Európy ich príjemne prekvapila. „Bola som prekvapená zo Slovenska ako krajiny a nadšená z ľudí, ktorí sa o nás starali v Humennom. Je ťažké odísť teraz, keď sme si zvykli na Slovensko.“ Fereshteh svoje slová myslí úprimne a so slzami v očiach a ešte raz ďakuje každému, kto jej rodine pomohol.

Do rozhovoru sa zapája aj jej najstaršia dcéra Samira: „Tešíme sa na nový život – slobodný a nezávislý. Chceme mať konečne miesto, ktoré nazveme domovom a viesť pokojný život.“ V jej hlase však cítiť istý nepokoj. Devätnásťročná Samira sa obáva jazykovej bariéry, ale je pevne odhodlaná študovať umenie a maľovať. Na život v USA sa tešia, no majú rešpekt pred mnohými vecami, ktoré sú v Európe samozrejmosťou.

IOM - Presídľovanie utečencov - Príbeh klientov IOM - Afganská rodina chce mať konečne miesto, ktoré nazve domovom

Ilustračné foto – IOM Slovensko

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) zodpovedá za prepravu utečencov do SR a zo SR do krajiny presídlenia a poskytuje služby súvisiace so zdravotnými prehliadkami utečencov a kurzmi kultúrnej  orientácie, ktoré pripravujú utečencov na nový život v krajine ich presídlenia.

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Program, alebo podobnými programami iných presídľovacích krajín.