fbpx
Anna a Fedir z Ukrajiny:  Vydýchli sme si, konečne nás už nebude trápiť zatekajúca strecha

Manželia z Ukrajiny žijú v staršom rodinnom dome v hornatej Ivano-frankivskej oblasti. Pre svoju polohu je dom často ťažko skúšaný množstvom dažďa a snehu. Rodinu dlhodobo trápila zatekajúca strecha, cez ktorú im voda ničila steny a strop.

Pán Fedir pracuje v miestne škole a pani Anna je na invalidnom dôchodku. Zo svojich nízkych príjmov si na opravu strechy nemohli našetriť. Okrem toho sa pani Anna stará aj o svoju chorú matku, čo stojí ďalšie nemalé výdavky. Aj preto sa rozhodli využiť lákavú ponuku, aby si privyrobili v zahraničí.

Tento plán však nedopadol podľa ich očakávaní – agentúra, cez ktorú sa na Slovensku zamestnali, nenahlásila zmenu ich zamestnávateľa a pri úradnej kontrole nový zamestnávateľ nevedel predložiť doklady o ich zamestnaní. Manželia museli podľa zákona opustiť Slovensko skôr, ako pôvodne zamýšľali.

Na Ukrajinu sa vrátili s pomocou IOM, ktorá poskytuje navrátilcom aj ďalšiu asistenciu, aby zlepšila kvalitu života migrantov po návrate domov. Manželia Fedir a Anna spoločne s pracovníkom IOM na Ukrajine pripravili plán na opravu strechy. IOM na to nakúpila manželom nové škridle a ďalší materiál. Keď to konečne počasie dovolilo, rodina si zaplatila robotníkov, ktorí im strechu opravili.

Vďaka pomoci manželia získali kvalitnú strechu nad hlavou a nemusia už na ňu hľadať ďalšie alternatívy privyrobenia si s nejasným výsledkom.

„Moj manžel na začiatku neveril, že sa to podarí. Naša túžba po novej streche sa premenila na skutočnosť a my sme veľmi štastní a spokojní.“

Foto - Príbeh klientov IOM - Anna a Fedir z Ukrajiny. © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Strecha pred a po rekonštrukcii. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Viac informácií o pomoci IOM migrantom pri návrate a po návrate zo Slovenska domov a ich ďalšie príbehy nájdete na webovej stránke: www.avr.iom.sk.

Logo ISF-AMIF

Dobrovoľný návrat a reintegrácia v krajine pôvodu (individuálny projekt). Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.