fbpx

Skupine 101 palestínskych utečencov, ktorí už niekoľko rokov žijú v preplnenom provizórnom tábore Al Waleed v irackej púšti, bude na základe dohody podpísanej 20. júla medzi vládou SR, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a IOM Medzinárodnou organizáciou pre migráciu poskytnuté dočasné útočisko na Slovensku.

Palestínski utečenci budú umiestnení v azylovom zariadení v Humennom do času, kým nebudú spracované ich žiadosti o presídlenie do tretích krajín. IOM bude zabezpečovať kontrolu ich zdravotného stavu a kurzy kultúrnej orientácie, ktoré im napomôžu zvládnuť budúce výzvy a príležitosti v každodennom živote v krajinách, do ktorých budú presídlení.

IOM a UNHCR budú presídlencov sprevádzať z tábora Al Waleed na jordánsku hranicu a ďalej na letisko Marka v Ammáne, kde nastúpia na špeciálny let IOM do Košíc.

„Vzhľadom na neľudské podmienky, ktorým sú utečenci v tábore Al Waleed vystavení, považuje slovenská vláda túto humanitárnu iniciatívu za svoju prioritu. To by malo umožniť zrealizovať presun a umiestnenie utečencov čo najskôr, ideálne v nadchádzajúcich dňoch,“ vysvetľuje Zuzana Vatráľová, vedúca úradu IOM na Slovensku.

Odhaduje sa, že v Iraku žije 34 000 Palestínčanov, z ktorých 23 000 zaregistroval Úrad Vysokého komisára pre utečencov v Bagdade. Palestínski utečenci prišli do Iraku v troch hlavných vlnách: v roku 1948, v roku 1967 a v roku 1991. Počas minulých troch rokov boli mnohé ďalšie palestínske rodiny nútené odísť z Iraku v dôsledku útokov a násilných vysťahovaní.

Pre viac informácií kontaktujte, prosím, Zuzanu Vatráľovu, IOM Bratislava, Tel: +421 2 5263 1597, E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. .

Pre viac informácií o IOM Slovensko, navštívte www.iom.sk.