fbpx

Humanitárna situácia spôsobená vojnou na Ukrajine naďalej pretrváva. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) na Slovensku preto posilňuje svoju pomoc ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy. A to aj vďaka finančnej podpore vlády Japonska.

V marci 2022 Európska komisia v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine vyhlásila v rámci Nástroja technickej podpory osobitnú výzvu zameranú na podporu členských štátov EÚ pri prijímaní a inklúzii ľudí utekajúcich z Ukrajiny. O túto podporu požiadal aj Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) ponúka školenie zamestnávateľom, ktorí majú záujem o presné, praktické a v praxi overené informácie o zamestnávaní občanov z krajín mimo EU na Slovensku.

IOM Slovensko vyhlasuje výzvu na predkladanie návrhov zameranú na zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti pre osoby s udelenou dočasnou ochranou (TP) na území Slovenskej republiky.

IOM zverejnila Výročnú správu o zmiešaných migračných tokoch do Európy za rok 2024, spolu s najnovším datasetom na portáli Displacement Tracking Matrix (DTM).

Sherzod prišiel na Slovensko s jediným cieľom – pracovať ako vodič a finančne podporovať svoju manželku a tri deti v Uzbekistane. Priatelia mu hovorili o pracovných príležitostiach, a tak bol odhodlaný vybudovať si lepšiu budúcnosť. Veci sa však nevyvíjali podľa jeho predstáv. Ocitol sa na Slovensku neoprávnene, bez finančných prostriedkov na návrat domov a musel sa vrátiť skôr, než plánoval.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) vedie projekt REACHMIND - Refugee, Education, and Children Mental Health in Development, ktorý pomáha utečencom, migrantom a deťom z menšín cítiť sa bezpečne, podporene a prijato v spoločnosti.

Dňa 7. februára 2025 sme v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR školili viac ako 50 policajtov z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii. Cieľom školenia bolo posilniť ich odborné znalosti v oblasti ochrany práv migrantov, rozpoznávania zraniteľných osôb a prevencie obchodovania s ľuďmi.

Európsky trh práce čelí rastúcemu nedostatku kvalifikovaných pracovníkov naprieč rôznymi odvetviami. Tento stav je dôsledkom demografických zmien, ale aj prebiehajúcej zelenej a digitálnej transformácie.

Od marca 2022 IOM pomáha utečencom s bývaním. Jednou z foriem pomoci je materiálna podpora kolektívnych ubytovacích zariadení, ktoré od začiatku vojny prijali utečencov.