Činnosť Migračného informačného centra IOM (MIC) k 31. 12. 2022
MIC je poradenským centrom Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v SR, ktoré od roku 2006 poskytuje služby cudzincom pri ich integrácii na Slovensku. MIC je na Slovensku prvým a doteraz jediným informačným centrom, ktoré na jednom mieste poskytuje cudzincom komplexné služby v oblasti právneho, sociálneho a pracovného poradenstva, ďalšieho vzdelávania, inklúzie na trh práce a podpory komunitného života cudzincov.
MIC počas svojej činnosti poskytlo bezplatné právne, sociálne a pracovné poradenstvo 58 981 klientom a ich rodinám v hlavných oblastiach života na Slovensku, ako sú: pobyt, rodina, zamestnanie, podnikanie, vzdelávanie, občianstvo a pod.
Klienti MIC pochádzali z viac ako 160 krajín, najviac z Ukrajiny, Ruska, Srbska, Indie, USA a Afganistanu.
MIC počas tohto obdobia poskytlo svojim klientom 97 976 osobných, e-mailových alebo telefonických konzultácií na zvýhodnenej informačnej linke 0850 211 478. Unikátny zdroj informácií a poradenstva z rôznych oblastí života a pobytu cudzincov na Slovensku je aj webová stránka MIC www.mic.iom.sk, ktoré si od roku 2006 na nej vyhľadalo 2 722 990 návštevníkov.
Webová aplikácia Visa Check ponúka informácie pre cudzincov z ktorejkoľvek krajiny sveta, ktorí chcú prísť na Slovensko, či potrebujú víza na vstup do SR a aký druh pobytu si vyžaduje štúdium, práca či podnikanie na Slovensku. Služby aplikácie od roku 2017 využilo 26 306 klientov zo 181 krajín, najviac z Ukrajiny, Indie, USA, Ruska a Srbska.
MIC pripravuje od roku 2012 dni špecializovaného poradenstva pre cudzincov, tzv. One-Stop Shop. Tento model integrovaného poradenstva umožňuje cudzincom vybaviť si agendu a získať informácie na jednom mieste od pracovníkov viacerých inštitúcií. MIC do roku 2019 zorganizovalo 29 One-Stop Shopov v Bratislave a Košiciach a stretli sa s pozitívnym ohlasom. Komplexné poradenstvo využilo 498 cudzincov z viac ako 30 krajín.
MIC podporuje cudzincov pri získaní vzdelania, zvýšení kvalifikácie alebo rekvalifikácii a realizuje pre nich bezplatné otvorené kurzy slovenského jazyka a kurzy sociálnej a kultúrnej orientácie s informáciami o rôznych oblastiach života na Slovensku – aktivity, ktoré uľahčia integráciu cudzincov do spoločnosti. Od roku 2011 sa na kurzoch slovenského jazyka v Bratislave, Košiciach a ďalších mestách na Slovensku zúčastnilo 14 897 cudzincov a na kurzoch sociálnej a kultúrnej orientácie 4 219 cudzincov. Ďalších 832 klientov získalo podporu na ďalšie vzdelávanie a rekvalifikačný kurz.
Centrum spolupracuje s kultúrnymi mediátormi – zástupcami združení a komunít cudzincov na Slovensku. S podporou centra organizujú podujatia, ktorými predstavujú verejnosti kultúru svojej krajiny, podporujú spoločenský život komunity, pomáhajú svojim krajanom a vytvárajú priestor na vzájomné spoznávanie sa komunít a majoritnej spoločnosti. Kultúrni mediátori s podporou MIC zorganizovali od roku 2006 už 229 multikultúrnych a komunitných informačných stretnutí pre 15 163 ľudí.
Viac informácií: www.mic.iom.sk
Výsledky vzdelávania a budovania kapacít odborníkov (Posilnenie interkultúrnych zručností a regionálnej spolupráce odborníkov pracujúcich s migrantmi v Slovenskej republike) k 31. 5. 2015
Od roku 2010 do mája 2015 sa na tréningoch a nadväzujúcich workshopoch IOM o migrácii, interkultúrnych zručnostiach a regionálnej spolupráci zúčastnilo vyše 510 zamestnancov štátnej a verejnej správy, ktorí pracujú s migrantmi v SR. Účastníci získavajú zručnosti v interkultúrnej komunikácii, poznatky v oblasti migrácie a integrácie migrantov na Slovensku, ktoré môžu využiť pri práci s migrantmi a na posilnenie spolupráce medzi inštitúciami.
Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku (Fáza X, individuálny projekt). Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.
Posilnenie interkultúrnych zručností a regionálnej spolupráce odborníkov pracujúcich s migrantmi v Slovenskej republike V (individuálny projekt). Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. Solidarita pri riadení migračných tokov.