fbpx

Tento článok je publikovaný len v anglickom jazyku.

Geneva – The International Organization for Migration (IOM) today launched its flagship World Migration Report 2022 which reveals a dramatic increase in internal displacement due to disasters, conflict and violence at a time when global mobility ground to a halt due to COVID-19 travel restrictions.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) pri príležitosti 76. výročia vzniku Organizácie Spojených národov (OSN) ocenilo 25. 10. 2021 v Bratislave Zlatou plaketou Zuzanu Vatráľovú, vedúcu Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku.

V sérii podcastov Aj my sme tu doma spoznáte viaceré krajiny sveta v rozhovoroch s ľuďmi, ktorí sa v nich narodili, vyrastali a neskôr sa rozhodli žiť na Slovensku. Učiteľom sú určené odporúčania na sprievodné aktivity k podcastom a tipy, ako využiť ich potenciál v globálnom vzdelávaní mladých ľudí.

Účastníci tréningov ocenili najmä nové informácie v obchodovaní s ľuďmi a praktické poznatky, ktoré môžu ihneď využiť v svojej práci. Mnohí hodnotili ako užitočné tiež príležitosť vymeniť si skúsenosti a dozvedieť sa, čo je zodpovedné nakupovanie a aký má súvis s obchodovaním s ľuďmi.

Ako pandémia ovplyvnila migráciu, aké sú multilaterálne riešenia migrácie, ako sa žije v utečeneckých táboroch v Grécku, aká je migračná situácia v Afganistane a aké sú možnosti legálnej migrácie a pracovnej mobility do EÚ?

IOM Slovensko aktualizovala a vylepšila tréningový manuál Prevencia obchodovania s ľuďmi. Je užitočnou pomôckou pre odborníkov, ktorí pracujú s mladými ľuďmi a chcú ich informovať či vzdelávať, ako sa nestať obeťami obchodovania s ľuďmi.

Stručný návod predstavuje mobilnú aplikáciu SAFE Travel & Work Abroad a pre odborníkov vo vzdelávaní ponúka tipy na dve aktivity, ako využiť aplikáciu vo vzdelávaní mladých ľudí o obchodovaní s ľuďmi a ako ich informovať o bezpečnom cestovaní.

Čo si predstavíte pod pojmom migrácia? Loď preplnenú ľuďmi v záchranných vestách? Zábery z utečeneckých táborov? Či predavačku v potravinách, pracovníka vo výrobe alebo svojho lekára? Pozrime sa na to, ako na Slovensku vnímame cudzincov a aké sú fakty o migrácii.

Až 86 % utečencov zostáva v rozvojových krajinách, zaznelo 23. júna 2021 v online diskusii odborníkov o globálnych výzvach migrácie, utečencoch a poskytovaní medzinárodnej ochrany v Slovenskej republike a o aktivitách migračného úradu MV SR v zahraničí.

Pre všetkých, ktorí pracujú v oblasti migrácie a azylu, alebo sa o ňu zaujímajú, pripravila Európska migračná sieť (EMN) dôležitú pomôcku: slovník, ktorý poskytuje jednotnú terminológiu EÚ z oblasti migrácie a azylu. Obsahuje približne 500 výrazov a pojmov preložených do viac ako 20 jazykov EÚ, vrátane slovenčiny.