fbpx

Otvárame verejnú súťaž pre záujemcov s odbornými znalosťami v oblasti zdravotnej a sociálnej starostlivosti o zraniteľné sociálne skupiny na Slovensku.

Pozývame vás na večerný program Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii, ktorý poskytne pohľad na životy utečencov. Pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý sa každoročne koná 20. júna, si počas seminára aj my pripomenieme odvahu desiatok miliónov ľudí, ktorí opustili svoje domovy a blízkych kvôli prenasledovaniu, konfliktom či porušovaniu ľudských práv. Večerný program je bezplatný. Rezervujte si lístky na Diskusný večer EMN s hrou Divadla Nová scéna: Domov, kde je ten tvoj? a premietanie filmu Starý dub.

V rámci jubilejného 10. ročníka Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii: Demýtizovanie migrácie a využitie jej potenciálu prinášame podnetný kultúrny program pre verejnosť.

zmeny MIC SK web slider

Regionálne pobočky MIC v ostatných krajských mestách ukončia poskytovanie služieb k 31. marcu 2024.

Od 1. apríla 2024 bude MIC naďalej poskytovať svoje základné služby v 📍Bratislave a 📍Košiciach.

Pre akékoľvek otázky nás môžete kontaktovať:

  • 📧 E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • 📞 Zvýhodnená informačná linka MIC: 0850 211 478 (zvýhodnené číslo na území SR)
  • ☎️ Telefónna linka: +421 2 5263 0023 (pre volania zo zahraničia)

Odporúčame Vám pre Vaše otázky využiť prednostne e-mailovú adresu 📧 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Ďakujeme za pochopenie.

Február 2022 vtiahol do deja nespočetné množstvo aktérov. Medzi nimi sa ocitli aj rôzni poskytovatelia ubytovania, pripravení poskytnúť útočisko ľuďom prichádzajúcim z vojnou zasiahnutej Ukrajiny vo všetkých regiónoch Slovenska. Či už ich motivovali humanitárne dôvody, ochota pomôcť alebo len jednoducho zmysel pre zodpovednosť a povinnosť, migračná situácia, po invázii na Ukrajine, v každom prípade vyžadovala pohotový prístup s nasadením všetkých síl.

S rastúcou globálnou migráciou a núteným vysídľovaním čelia mnohí migranti riziku neistoty, násilia, vykorisťovania, zneužívania a porušovania svojich práv. Počas seminára sme sa pozreli na to, čo robí migrantov zraniteľnými a ako ich chrániť. Zamerali sme sa na to, akú silu majú pasy, ktoré vlastníme, ako aj ich vplyv na globálnu mobilitu a prístup k príležitostiam. Zároveň sme sa dozvedeli viac o fenoméne migračných karaván. Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) Slovensko na túto tému.

Regionálne kancelárie Informačného centra pre migráciu (MIC) IOM usporiadali v auguste štrnásť podujatí v ôsmich rôznych mestách na Slovensku pre viac ako 760 ľudí, hlavne členov a členky ukrajinských komunít. Účastníci v regiónoch mohli získať dôležité informácie a bezplatné poradenstvo o dočasnej ochrane, bezpečnej práci alebo sociálnom zabezpečení, ale aj o kultúrnych podujatiach, či zúčastniť sa na oslavách Dňa nezávislosti Ukrajiny.

„Ako sa máš? Mám sa dobre. A ty?“ ozýva sa z miestnosti plnej ľudí v Humanitárnom centre v Gabčíkove, kde práve prebieha letný kurz slovenčiny.  

V centre našlo útočisko viac ako 700 žien, mužov a detí, ktorí utiekli po tom, ako vo februári 2022 na Ukrajine vypukla vojna.

Regionálne kancelárie Migračného informačného centra IOM usporiadali v júli 2023 v ôsmich mestách Slovenska desiatky podujatí pre viac ako 220 účastníkov, hlavne členov ukrajinských komunít. Účastníci a účastníčky v regiónoch tak mohli získať dôležité informácie a bezplatné poradenstvo o dočasnom útočisku, bezpečnej práci alebo sociálnom zabezpečení, ale aj o kultúrnych podujatiach či dni na podporu zdravia.

Téma dôstojných pracovných podmienok je vysoko aktuálna a stále naberá na dôležitosti. Rôzne riziká a nástrahy môžu vyústiť až do pracovného vykorisťovania alebo obchodovania s ľuďmi. Vypočujte si sériu podcastov Európskej migračnej siete (EMN) o tejto téme.

V priebehu júna 2023 IOM Slovensko a jej Migračné informačné centrum (MIC) na Slovensku zorganizovalo sériu podujatí, ktorých cieľom bolo osláviť rozmanitosť, podporiť kultúrnu výmenu a poskytnúť podporu členom komunity v integrácii.