V marci 2022 Európska komisia v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine vyhlásila v rámci Nástroja technickej podpory osobitnú výzvu zameranú na podporu členských štátov EÚ pri prijímaní a inklúzii ľudí utekajúcich z Ukrajiny. O túto podporu požiadal aj Migračný úrad Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Na základe jeho žiadosti vznikol projekt technickej podpory „Posilnenie koordinácie pri inklúzii štátnych príslušníkov tretích krajín v Slovenskej republike“, v rámci ktorého Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v spolupráci s Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre podporu štrukturálnych reforiem (DG REFORM) poskytovala Migračnému úradu Ministerstva vnútra SR podporu zameranú na zlepšenie inklúzie cudzincov na Slovensku cielenú primárne na odídencov z Ukrajiny.
V rámci projektu boli vypracované tri analytické dokumenty:
- Posilnenie inklúzie odídencov a cudzincov v Slovenskej republike - Súhrnná správa
- Posilnenie inklúzie odídencov a cudzincov v Slovenskej republike - Plán prioritných opatrení
- Posilnenie inklúzie odídencov a cudzincov v Slovenskej republike – Štúdia uskutočniteľnosti
Dokumenty majú za cieľ poskytnúť relevantným aktérom komplexné informácie týkajúce sa stavu inklúzie cudzincov (odídencov) v SR a navrhnúť odporúčania na posilnenie aktuálneho systému.
Dokumenty boli vypracované pomocou kombinácie kvantitatívnych a kvalitatívnych výskumných metód, pričom sa opierajú o primárne a sekundárne dáta a informácie získané z dostupných legislatívnych a strategických dokumentov, politík, akademických publikácií, kvalitatívnych rozhovorov s aktérmi pôsobiacimi v oblasti integrácie odídencov a cudzincov z krajín mimo EÚ/EHP, a informácie zozbierané počas študijných ciest v dvoch členských štátoch Európskej únie (Česko, Portugalsko). Výskum a následná analýza prebiehali v období medzi júnom 2022 a júnom 2024.
Dokumenty boli vypracované v úzkej spolupráci s odborníkmi. Dokumenty boli vypracované s finančnou podporu Európskej únie. Názory uvedené v dokumentoch nemožno žiadnym spôsobom pokladať za oficiálne stanovisko Európskej únie. Rovnako názory v nich uvedené nemusia predstavovať názory Migračného úradu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, vlády Slovenskej republiky alebo Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).
Posilnenie inklúzie odídencov a cudzincov v Slovenskej republike - Súhrnná správa
Súhrnná správa obsahuje hlavné zistenia vychádzajúce z komplexnej analýzy súčasného stavu inklúzie migrantov na Slovensku, reaguje na odporúčania Európskej komisie pre členské štáty, sformulované v Akčnom pláne pre integráciu a začlenenie na roky 2021 – 2027 a navrhuje opatrenia, ktoré by mali byť prijaté, aby došlo k zlepšeniu inklúzie odídencov a cudzincov v krajine. Navrhované opatrenia majú odporúčací charakter. Súhrnná správa analyzuje inštitucionálne zabezpečenie integrácie cudzincov, prístup k informáciám, ubytovaniu, vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, prístup na trh práce a k sociálnemu zabezpečeniu. Prílohu Súhrnnej správy tvorí Analýza fiškálnych a ekonomických vplyvov spojených s prítomnosťou odídencov na Slovensku.
Posilnenie inklúzie odídencov a cudzincov v Slovenskej republike - Plán prioritných opatrení
Plán prioritných opatrení predstavuje 7 prioritných oblastí, ktoré je potrebné podporiť, aby Slovenská republika zabezpečila odídencom, ale aj ostatným cudzincom v krajine, inkluzívne podmienky v ich každodennom živote.
Jednotlivé prioritné oblasti pozostávajú z navrhovaných opatrení, ktoré majú odporúčajúci charakter. Zároveň pomenúvajú aktérov, ktorí by sa do daných opatrení mali zapojiť, približný časový rámec opatrení, finančnú náročnosť a popisujú potrebné kroky smerujúce k ich realizácii.
Časové rámce navrhované v rámci dokumentu boli stanovené počas prípravného obdobia, a aktualizované k prvej polovici roka 2024. Niektoré odporúčané časové rámce už preto nemusia byť aktuálne. Navrhované časové rámce však odrážajú naliehavosť a prioritu týchto opatrení, tak ako boli posúdené v čase prípravy.
Dokument Posilnenie inklúzie odídencov a cudzincov v Slovenskej republike – Štúdia uskutočniteľnosti bol vypracovaný pre interné účely Migračného úradu Ministerstva vnútra SR.