Migračné informačné centrum IOM (MIC) podporuje občanov EÚ a občanov krajín mimo EÚ v integrácii na slovenský trh práce. MIC poskytuje podporu pri orientácii na pracovnom trhu, pri príprave životopisu a motivačného listu a pri príprave na pracovný pohovor, pri komunikácii so zamestnávateľmi či pri hľadaní zamestnania.
Migračné informačné centrum poskytuje komplexné služby bezplatne vo všetkých krajských mestách na Slovensku. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
MIC okrem toho poskytuje finančné príspevky na absolvovanie individuálnych školení alebo rekvalifikačných kurzov, ktoré zvýšia šance migrantov zamestnať sa na Slovensku.
Jednou z aktuálnych aktivít pracovno-právneho poradenstva MIC je zvyšovanie povedomia komunít migrantov o legálnych a bezpečných pracovných podmienkach na Slovensku.
Semináre o legálnej a bezpečnej práci
„Organizovanie informačných stretnutí pre komunity, ktoré sú známe pod názvom „Welcoming Slovakia“, považujeme za užitočný nástroj na zvyšovanie povedomia o legálnej práci a o ďalších dôležitých informáciách týkajúcich sa rôznych aspektov života migrantov na Slovensku, ako sú napríklad pobyt, zamestnanie, podnikanie, vzdelávanie či rôzne sociálne otázky," uviedla Yasmina Stupak, koordinátorka práce
s komunitami v MIC IOM, ktorá tieto podujatia spoluorganizuje.
Informačné stretnutia Welcoming Slovakia sa organizujú pravidelne v rôznych slovenských mestách. Stretnutia sú interaktívne a ľudia sa môže pýtať čokoľvek ohľadom právneho, sociálneho, zdravotného, či školského systému na Slovensku. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
IOM Slovensko ich organizuje online vo forme webinárov aj osobne v rôznych regiónoch Slovenska a sú určené pre občanov krajín mimo EÚ. Jazykom týchto seminárov je predovšetkým slovenčina, angličtina a ukrajinčina s možnosťou tlmočenia do jazyka komunity, pre ktorú je daný seminár organizovaný.
„Pre presídlencov z Ukrajiny, ktorí boli nútení opustiť svoj domov, je po príchode do novej krajiny rozhodujúce nájsť si bezpečnú a legálnu prácu," vysvetlila Mária Guido Sásová, právnička MIC, čo zaujíma ľudí z Ukrajiny, ktorí si hľadajú prácu na Slovensku.
Vďaka seminárom o bezpečnom zamestnávaní sa ľudia, ktorí dostávajú pomoc, dozvedia o svojich právach a povinnostiach. „Poznanie vlastných práv im umožňuje lepšie sa brániť voči pracovnému vykorisťovaniu a uplatniť sa na novom trhu práce," dodala Mária Guido Sásová.
Počas celého minulého roka viedli tieto semináre ukrajinskí právnici MIC aj v ukrajinskom jazyku. Účastníci informačných seminárov na tému „Ako si nájsť bezpečnú prácu na Slovensku“ sa môžu dozvedieť viac o nasledujúcich podtémach:
- Čo musí obsahovať pracovná zmluva;
- Aké sú základné práva zamestnanca;
- Čo robiť, keď zamestnávateľ nevypláca mzdu, resp.
- Ako ukončiť pracovný pomer.
„Získala som dôležité informácie o svojich právach a povinnostiach na Slovensku. Po úteku pred vojnou som sa rozhodla zostať na Slovensku a usadiť sa tu. Počas seminára som sa dozvedela, ako si môžem zmeniť svoj právny status, aby som mohla na Slovensku zostať dlhodobo, a od právnikov MIC IOM som dostala aj individuálne poradenstvo o svojej situácii," povedala Maria z Ukrajiny, ktorá sa na workshope zúčastnila pred niekoľkými mesiacmi.
Za posledné dva roky sa osobných seminárov a online webinárov zúčastnilo viac ako 360 ľudí. Účastníci si mohli prezentované teoretické informácie overiť v praxi hľadaním chýb v pracovných inzerátoch. Po prezentácii majú navyše možnosť získať kvalifikované právne poradenstvo.
Podpora vysokokvalifikovaných migrantov
IOM Slovensko organizuje rozličné semináre aj pre vysokokvalifikovaných občanov krajín EÚ a mimo EÚ. Od októbra 2022 sa osemdesiat vysokokvalifikovaných migrantov zúčastnilo troch workshopov zameraných na témy sociálneho zabezpečenia, podpory vzdelávania a uznávania zahraničnej kvalifikácie, či získania slovenského občianstva. Desať univerzitných pracovníkov sa vzdelalo v problematike postupov pri prijímaní zahraničných študentov a viac než 60 zástupcov slovenských zamestnávateľov absolvovalo školenia vedené právnikmi MIC na tému procesov nevyhnutných pre zamestnanie vysokokvalifikovaných cudzincov.
Právnici MIC organizjú workshopy pre vysokokvalifikovaných migrantov, ktoré sa zameriavajú na sociálne zabezpečenie, podporu a uznanie zahraničného vzdelania, či na získanie občianstva. Foto © Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Všetky tieto služby sú bezplatné a na väčšinu z nich sa nie je potrebné vopred registrovať. Podrobnejšie informácie o aktivitách MIC a o pripravovaných seminároch nájdete na webovej stránke MIC a na sociálnych sieťach IOM Slovakia.
Migračné informačné centrum IOMMIC je poradenské centrum Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). Od roku 2006 poskytuje občanom EÚ a občanom tretích krajín bezplatné služby, ktoré im pomáhajú pri sociálnej, ekonomickej a kultúrnej integrácii na Slovensku. Migrantom poskytuje komplexné integračné, sociálne a odborné poradenstvo, podporuje ich začlenenie na trh práce, organizuje Otvorené kurzy slovenského jazyka a kurzy sociálnej a kultúrnej orientácie, poskytuje im dôležité informácie o živote na Slovensku a podporuje komunitný život migrantov. MIC poskytuje svoje služby v kanceláriách v Bratislave, Košiciach a najnovšie aj v šiestich regionálnych kanceláriách v Banskej Bystrici, Nitre, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline. INFO LINKA MIC: 0850 211 478 (volania zo Slovenska) Zo zahraničia: +421 2 5263 0023, +421 55 625 8662 Telegram/Signal: +421 908 767 853 (len hlasové hovory) Telegramový kanál: https://t. me/IOMSlovakia Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Viac informácií: www.mic.iom.sk |
Prečítajte si viac o pracovnom poradenstve MIC:
IOM posilňuje spoluprácu s mongolskou komunitou na Slovensku a poskytuje jej podporu
S podporou:
Migračné informačné centrum na podporu integrácie migrantov na Slovensku (fáza X, individuálny projekt). Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Azylového, migračného a integračného fondu (AMIF). Fondy pre vnútorné záležitosti.
Aktivity Migračného informačného centra IOM (MIC) na podporu pracovnej mobility a integrácie migrantov v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky sú financované Európskou úniou – NextGenerationEU.