fbpx

V roku 2015 uskutočnili zástupcovia komunít migrantov v spolupráci s Migračným informačným centrom IOM (MIC) 25 rôznych podujatí, na ktorých 2 400 návštevníkom predstavili svoju kultúru a podporili spoločenský život komunity. Prečítajte si výber zo zaujímavých akcií, ktoré priniesol tento rok bohatý na multikultúrne podujatia pre verejnosť a život komunít na Slovensku.

V apríli 2015 sa počas 10. ročníka festivalu [fjúžn] v priestoroch Starej tržnice na akcii Nedeľná paráda predstavilo verejnosti sedem komunít migrantov svoju kultúru a gastronómiu. Na hlavnom pódiu vystúpil súbor Tarasa Ševčenka s ukrajinskými piesňami, za Latinskú Ameriku sa predstavili mexickí Mariachis a tradičná kubánska kapela. Hudobnú mozaiku doplnil spevák z Afganistanu a vôbec prvýkrát sa na verejnosti svojím tanečným vystúpením prezentovala thajská komunita.

Viac informácií o Nedeľnej paráde.

Novinkou v programe komunít aj MIC boli multikultúrne podujatia Aj my sme tu doma, ktoré uskutočnili v rôznych v regiónoch Slovenska. V apríli v Prešove a Žiline zorganizovali otvorenú diskusiu s migrantmi, výstavu fotografií z Afganistanu, ochutnávku indického a vietnamského jedla a na záver živelné hudobné predstavenie kubánskej kapely. V máji podujatia pokračovali v spolupráci s PDCS v Banskej Bystrici a v Košiciach, kde sa stredobodom programu stala téma Deň Afriky.

Viac informácií o multiCOOLtúrnych podujatiach Aj my sme tu doma.

Medzi ďalšími akciami tiež nechýbal už tradičný Ekvádorský filmový festival, festival Brasil Visual a festival Latinskoamerických filmov s prehliadkou zaujímavých kinematografických snímok z týchto krajín.

V druhej polovici roka Indická komunita na Slovensku prvýkrát v spolupráci s IOM oslávili v Bratislave sviatok svetla Diwali. Rok ukončilo medzinárodné podujatie Farby Vianoc, ktoré si cez tanec, jedlo a hudbu vychutnali členovia Rusky hovoriacej, Indickej a Latinsko americkej komunity a ich priatelia v Košiciach.

V roku 2015 MIC spolupracovalo s 21 kultúrnymi mediátormi. Sú to zástupcovia združení migrantov alebo neformálni zástupcovia komunít cudzincov, ktorí poznajú komunitu svojich krajanov žijúcich na Slovensku. S podporou centra organizujú podujatia, ktorými predstavujú verejnosti kultúru svojej krajiny, podporujú spoločenský život komunity, pomáhajú svojim krajanom a vytvárajú priestor pre vzájomné spoznávanie sa komunít a majoritnej spoločnosti. MIC buduje tiež kapacity zástupcov komunít migrantov, v roku 2015 centrum uskutočnilo vzdelávanie 11 osôb v príprave projektov.

logo solidarita sk

Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku (Fáza VII, individuálny projekt). Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. Solidarita pri riadení migračných tokov.

logo mvsr

Poskytovanie komplexných služieb Migračného informačného centra IOM v roku 2015 bolo spolufinancované Ministerstvom vnútra SR.