fbpx

Šesť mesiacov strávi na Slovensku skupina 50 utečencov z Jemenu, ktorí pristáli 19. júla 2012 na košickom letisku. Slovenská republika im poskytla na svojom území dočasné útočisko, utečenci budú ubytovaní v Evakuačnom tranzitnom centre azylového zariadenia Ministerstva vnútra SR v Humennom a postupne presídlení do Spojených štátov amerických. Medzi skupinkou, ktorá pol roka svojho života strávi na Slovensku, je aj Zahra.

pribeh-klient-etc

Ilustračné foto – IOM Slovensko

Zahra sa narodila v Eritrei, kde do roku 1993 pracovala v štátnej správe. Je vidieť, že Zahra je vzdelaná a plynulou angličtinou sa rozhovorí o svojom osude: „V roku 1993 nastali v Eritrei veľké problémy a mne neostávalo nič iné, ako svoju krajinu opustiť.“ Nasledovala teda osud tisícov iných utečencov a na člne sa dostala do Jemenu. Zahra je kresťanka a pre svoju vieru, odlišnú od moslimskej väčšinovej, zažívala v Jemene nemalé problémy. Dlhé roky žila v hlavnom meste Sanaa v prenajatom malom domčeku „veľkosti psej búdy“, spomína Zahra s trpkým úsmevom na tvári. Občas si privyrábala drobnými prácami, nikdy však nemala prácu na dlhšie ako 2 – 3 mesiace, a tak žila v permanentnej neistote. Presídlenie do Spojených štátov amerických je aj pre ňu šanca na nový život. Záchytný tábor v Humennom je medzizástavkou na tejto ceste. „Som šťastná, že som tu, je tu pokoj, na uliciach nevybuchujú bomby, konečne necítim žiadny strach.“ V tábore sa učí pracovať na počítači, po príchode do Spojených štátov sa chce zlepšiť v angličtine a nájsť si slušnú prácu. „Jazyk a práca, to je poradie, akým to chodí v Amerike“, vysvetľuje Zahra s pokojným úsmevom a odhodlaným výrazom.

Slovenská republika poskytla utečencom na svojom území dočasné útočisko po dobu 6 mesiacov na základe trojstrannej dohody medzi vládou SR, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a IOM z 21. júna 2012. IOM v tomto programe zodpovedá za prepravu z utečeneckého tábora na Slovensko a zo Slovenska do krajiny presídlenia, za realizáciu bezpečnostných pohovorov, zdravotných prehliadok a kurzu kultúrnej orientácie ako prípravy na život v novej krajine. Po úspešnom zvládnutí príprav v Humennom čaká utečencov nový začiatok v Spojených štátoch amerických.

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené).

Aktivity IOM v projekte sú financované Vládou Spojených štátov amerických prostredníctvom programu USRAP – United States Refugee Admission Programme.