fbpx

Pán Minh opustil rodný Vietnam v roku 2008, kedy prišiel na Slovensko legálne za prácou a zamestnal sa vo fabrike. Za sprostredkovanie práce sa zadlžil a keď podnik pre ekonomickú krízu zatvorili, ocitol sa v bezvýchodiskovej situácii a bez peňazí na cestu domov. „Keď mi vypršala platnosť povolenia na pobyt na Slovensku, privyrábal som si prácou na stavbe či v reštaurácii, no necítil som sa dobre,“ hovorí. Nemohol pracovať, cestovať ani nakupovať bez strachu zo zatknutia.

Situáciu mu sťažovalo aj odlúčenie od rodiny: „Keď som emigroval, môj syn bol ešte veľmi malý a každý deň sa ma po telefóne pýtal, kedy sa vrátim,“ hovorí. Vtedy sa rozhodol, že sa napriek veľkým dlhom musí vrátiť do Vietnamu. S pomocou známeho sa obrátil na Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM), ktorá mu uhradila náklady na návrat domov a poskytla ďalšiu podporu. Vďaka nej mohol začať hospodáriť: „Bola to pre mňa cenná pomoc,“ hovorí Minh.

Po návrate do domoviny chcel najprv pracovať ako taxikár, nakoniec sa však rozhodol venovať sa farmárčeniu. Na živobytie si dnes so ženou zarábajú najmä chovom hydiny a pestovaním ovocia, ktoré predávajú na trhu.

Uvedomuje si, že je ešte len na začiatku, no je odhodlaný vo svojom podnikaní uspieť: „Musím sa veľa učiť a deň čo deň pokračovať v práci,“ hovorí. „Nemám toho veľa, ale uspokojuje ma, že sa vo svojej krajine venujem vlastnému hospodárstvu a môžem sa sústrediť na výchovu mojich detí.“

Pozrite si dokumentárny film o príbehu Minha (film zo série Príbehy migrantov po návrate domov):

(Mená osôb boli zverejnené s ich súhlasom. / Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

Ďalšie skutočné príbehy migrantov, ktorí sa vracajú zo Slovenska domov s pomocou IOM v rámci programu asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií, nájdete na webovej stránke www.avr.iom.sk.

logo solidarita sk

Dobrovoľný návrat a reintegrácia v krajine pôvodu (individuálny projekt). Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu pre návrat a MV SR. Solidarita pri riadení migračných tokov.