fbpx

Marek z východného Slovenska sa ocitol vo finančných problémoch. Aby ich vyriešil, hľadal si prácu, no bez úspechu. V lete 2013 ho oslovil Laco – jeho známy, ktorý už dlho žil v Anglicku a na Slovensko prišiel na dovolenku. Ponúkol Marekovi možnosť zarobiť si v meste Bradford ako robotník na stavbe. Bývať vraj môže u neho, potrebuje sa len dopraviť na miesto, nič iné vybavovať nemusí. Marekovi sa ponuka zapáčila a tak vycestoval.

Po príchode vyzeralo všetko nádejne. Ubytovanie síce nebolo ideálne, v prístavbe domu netiekla teplá voda, ale Laco sľúbil, že je to len dočasné. Marek nepodpísal žiadnu pracovnú zmluvu, iba odovzdal doklady a okamžite začal pracovať ako murár na súkromnej stavbe u muža z Pakistanu. Lenže ten po pár dňoch začal byť agresívny, niekoľkokrát Mareka aj udrel. Nútil ho pracovať od včasného rána do noci. Marek málo spával a do práce musel chodiť, aj keď ochorel. Raz za týždeň dostal výplatu 20 libier, no tie vždy musel odovzdať Lacovi ako splátku za nájom a skromnú stravu. Marek sa bránil a niekoľkokrát chcel odísť. Laco naoko nenamietal, nezabudol mu však vždy pripomenúť, že bez neho a bez peňazí zostane na ulici a môže sa mu vraj prihodiť niečo zlé. Strašil ho tiež tým, že keď ho chytia anglickí policajti, pôjde od väzenia.

Marek ušiel až koncom jesene a žil v Bradforde na ulici. Tu ho tak zbila skupina neznámych mužov, že skončil v nemocnici so zlomenými členkami. Koncom decembra sa o ňom dozvedeli sociálni pracovníci z CRI Reconnections a ponúkli mu pomoc. Marek sa stále bál spolupracovať s políciou a po prepustení z nemocnice by nemal kde bývať. CRI Reconnections mu preto pomohla s vybavením dokladov, zakúpila letenku a požiadala IOM Bratislava o urgentnú pomoc klientovi v zraniteľnej situácii. Marek priletel na Slovensko v posledný deň roka 2013, silvestrovskú noc strávil v bezpečnom ubytovaní a po Novom roku odcestoval za svojou rodinou.

(Mená osôb boli pre ich ochranu pozmenené.)

logo mvsr

Program návratu a reintegrácie obchodovaných osôb realizuje IOM Bratislava ako súčasť národného Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, ktorý je financovaný Ministerstvom vnútra SR. Prevádzka Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 je financovaná Ministerstvom vnútra SR a technicky zabezpečovaná spoločnosťou Slovak Telekom, a. s.