Pri príležitosti Medzinárodného dňa migrantov a osláv 65. výročia svojho vzniku zorganizovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 15. decembra 2016 v Kine Lumière v Bratislave prvý ročník Globálneho filmového festivalu o migrácii.

Festival sa v decembri 2016 uskutočnil v takmer 90 krajinách sveta. Slovenskému publiku predstavil reálne príbehy migrantov počas ich náročnej cesty za novým životom – o ich migrácii v Afrike, na ceste do Európy a o ich živote migrantov v Európe.

IOM - 65th Anniversary - banner Globálny filmový festival o migrácii, 15. December 2016, Slovensko

IOM - 65th Anniversary - foto otvorenie Globálny filmový festival o migrácii, 15. december 2016, Slovensko

Otvorenie filmového festivalu, 15. december 2016, Kino Lumière v Bratislave

Predstavenie Globálneho filmového festivalu o migrácii: https://social.shorthand.com/UNmigration/32JUgzeJ66/5-to-18-december

Formát festivalu je jedinečný – IOM vytvorila ponuku filmov s právami na premietanie a misie IOM z nich vybrali filmy pre festival, ktorý organizovali v svojej krajine.

Festivalové filmy IOM v SR:

IOM - Globálny filmový festival o migrácii 2016 - plagát film The Invisible City - KakumaThe Invisible City [Kakuma]

Ako si vytvoriť domov uprostred ničoho? Utečenecký tábor Kakuma, vybudovaný v Keni uprostred púšte Turkana, je najrýchlejšie rastúcim mestom v regióne. Film zachytáva život v tábore, do ktorého prichádzajú stále noví utečenci. Mnohí z nich sú deti, ktoré rodičia poslali z konfliktných zón. Napriek očakávaniam tieto deti využijú každú príležitosť, aby si znovu vytvorili svoj život. Môže im Kakuma naozaj ponúknuť budúcnosť? Alebo je to len dočasná čakáreň, kde jedinou možnosťou je plánovať si svoju cestu do Európy?

Pozrite si trailer.

IOM - Globálny filmový festival o migrácii 2016 - plagát film Wallah - Je Te JureWallah – Je te jure

Film rozpráva príbehy rôznych migrantov zo Západnej Afriky, mužov aj žien, ktorí migračnými trasami podnikajú nebezpečnú cestu z Afriky do Talianska. Vidiecke dediny Senegalu, autobusové zastávky v Nigeri a "getá" plné obchodníkov s ľuďmi, talianske námestia a domy tvoria kulisy, v ktorých sa odohrávajú odvážne, no často aj tragicky sa končiace cesty migrantov. Bez ohľadu na to, čo to bude stáť, cieľ dostať sa do Európy bude splnený, „Wallah“. Ale sú tu aj tí, ktorí sú unavení z cesty a vracajú sa domov.

Pozrite si trailer.

IOM - Globálny filmový festival o migrácii 2016 - plagát film LimboLimbo

Dokumentárny film skúma životy západoafrických migrantov, ktorí riskovali svoje životy, aby unikli nespravodlivosti a po úsilí sa dostať do Európy za lepším životom sú chytení v sieti talianskej byrokracie. Žijú v malom mestečku Monteroduni a ocitli sa v limbe – v dlhotrvajúcej neistote a zabudnutí. Snažia sa integrovať, no čelia právnemu systému, ktorý na nich nie je pripravený, a predsudkom niektorých Talianov.

Pozrite si trailer.

logo iom 65ann blue          logo together color sk

Filmový festival IOM je súčasťou globálnej kampane Organizácie Spojených národov Together (Spolu), ktorá podporuje rozmanitosť a iklúziu a zameriava sa na zmenu vnímania a postojov k migrantom a utečencom.

0
0
0
s2smodern