fbpx

IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu spustila prvú celoslovenskú informačnú kampaň o programe asistovaných dobrovoľných návratov cudzincov domov. V rámci programu IOM zabezpečuje organizované a humánne návraty do krajín pôvodu a pomoc pri začlenení do života neúspešným žiadateľom o azyl a migrantom, ktorí sa na území Slovenska zdržiavajú nelegálne. Program asistovaných dobrovoľných návratov migrantov domov realizuje IOM na základe dohody s Ministerstvom vnútra SR už od roku 1998. Ročne tak IOM pomôže pri návrate domov priemerne 100 migrantom.

Podľa Zuzany Vatráľovej, vedúcej úradu IOM na Slovensku, je celoslovenská informačná kampaň potrebná: „O možnosti asistovaného dobrovoľného návratu sme doteraz informovali osobne a prostredníctvom letákov najmä v zariadeniach Úradu hraničnej a cudzineckej polície MV SR a Migračného úradu MV SR. Na Slovensku sa však s najväčšou pravdepodobnosťou pohybujú aj migranti, ktorí nemajú povolenie na pobyt a nenachádzajú sa v žiadnom zo spomínaných zariadení. Kampaňou sa snažíme osloviť práve cudzincov, ktorí by mohli využiť asistovaný dobrovoľný návrat, ale táto informácia sa k nim nedostane, pretože nevieme, kde sa nachádzajú.

Kampaň bude prebiehať do októbra v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Topoľčanoch, Žiline, Zvolene, Košiciach a v Prešove. Hlavnými nosičmi sú billboardy, telefónne búdky a plagáty. IOM Bratislava poskytuje informácie o programe asistovaných dobrovoľných návratov aj prostredníctvom zvýhodnenej telefonickej linky 0850 211 262 a webovej stránky www.avr.iom.sk, na spoločných skupinových informačných stretnutiach a osobných konzultáciách v priestoroch úradu IOM v Bratislave a v Košiciach.

Informačná kampaň je financovaná Európskou úniou z Európskeho fondu pre návrat – Solidarita pri riadení migračných tokov.

Pre ďalšie informácie kontaktujte Zuzanu Vatráľovú, vedúcu Úradu IOM v Bratislave, na telefónnom čísle 02 – 5273 3791, alebo mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Predstavenie IOM

IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu je medzinárodná, medzivládna organizácia, založená v roku 1951. Jej cieľom je pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom. V súčasnosti pôsobí vo vyše 125 členských krajinách. 300 úradov IOM na celom svete doteraz pomohla vyše 13 miliónom ľudí. Činnosť IOM vychádza z princípu, že humánna a organizovaná migrácia obohacuje ako migrantov, tak aj spoločnosť. Slovenská republika sa stala členom IOM v roku 1996.