fbpx

Migračné informačné centrum (MIC) IOM Medzinárodnej organizácie pre migráciu v Slovenskej republike pokračuje  vo svojej činnosti. Pobočky MIC v Bratislave a v Košiciach ponúkajú cudzincom, ktorí na Slovensku žijú alebo plánujú žiť a pracovať, individuálne právne a pracovné poradenstvo.

Migračné informačné centrum bolo na Slovensku prvýkrát otvorené v marci 2006 v Bratislave a v máji 2006 v Košiciach. Hlavnými službami, ktoré MIC ponúkalo a opätovne ponúka svojim klientom, sú individuálne právne poradenstvo, podpora rekvalifikácie a pracovné poradenstvo a podpora komunitného života. Počas svojej 2,5 ročnej činnosti MIC poskytlo 2 500 konzultácií viac ako 700 klientom, štátnym príslušníkom tretích krajín. „Klienti potrebovali pomoc najmä v otázkach pobytu, zlúčenia rodiny, občianstva, zamestnania, podnikania a zdravotnej starostlivosti. Potvrdilo sa, že pre svoju integráciu potrebujú kvalitné informácie, ktoré dokážu získať na jednom mieste a podľa svojich individuálnych potrieb,“ uviedla Vedúca Úradu IOM Bratislava Zuzana Vatráľová.

Okrem právneho poradenstva poskytovalo MIC klientom aj podporu na absolvovanie rekvalifikačného kurzu v akreditovaných vzdelávacích inštitúciách. Príspevok získalo viac ako 60 migrantov, ktorí navštevovali kurzy slovenského jazyka, remeselné a rôzne odborné kurzy (počítačové, účtovnícke, jazykové a pod.). „Táto pomoc sa ukázala ako veľmi efektívna. Finančný príspevok v priemernej výške 12 000 korún (398 EUR) pomohol klientom získať alebo udržať si pracovné miesto a umožnil im tak aktívne prispievať do slovenskej ekonomiky. Nestalo sa nám, že by klient príspevok zneužil,“ povedala Vatráľová.

V oblasti podpory komunitného života MIC vytvorilo sieť kultúrnych mediátorov, ktorá v súčasnosti zahŕňa približne 20 zástupcov cudzineckých komunít. Kultúrni mediátori v spolupráci s IOM organizovali informačné stretnutia vo forme rôznych spoločenských, kultúrnych a športových podujatí, ktorých cieľom bolo predstaviť svoju kultúru verejnosti a podporiť spoločenský život komunity. Celkovo sa uskutočnilo 25 takýchto podujatí, ktoré navštívilo viac ako 1 000 ľudí.

Prevádzka MIC  je financovaná na základe projektu  z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín v rámci programu Solidarita v riadení migračných tokov. Klienti môžu bezplatne využiť služby MIC v pobočkách v Bratislave na Grösslingovej 4 a v Košiciach na Hlavnej 68. Poradenských pracovníkov tiež môžu kontaktovať prostredníctvom zvýhodnenej poradenskej linky 0850 211 478 alebo emailu na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. . Analyticky spracované informácie o hlavných aspektoch života cudzincov sú zároveň klientom a spolupracujúcim inštitúciám dostupné prostredníctvom webovej stránky www.mic.iom.sk.

„Kríza spomalila či úplne zastavila nárast pracovnej migrácie, ktorý nastal v posledných rokoch. Napriek tomu v súčasnosti na Slovensku žije viac cudzincov ako kedykoľvek predtým a sme presvedčení, že z dlhodobého hľadiska Slovensko nebude len pasívnym príjemcom migračných tokov, ale že bude potrebovať, aby cudzinci obsadili voľné miesta na pracovnom trhu. Preto je potrebné zabezpečiť kontinuálne financovanie tohto typu služieb.“